Mobil Refakatçi

Mobil Refakatçi projesi yalnız yaşayan bireyler, yaşlılar ve çocuklar için düşme, bayılma gibi durumları algılayan, 3G teknolojisi ile belirli bir merkeze haber veren, acil durumlar için yardım butonu da içeren bir donanım, yazılım ve entegrasyon projesidir. Projenin ana amacı Ankara ili içerisinde yaşayan bu kapsamdaki bireylerin güvenli bir ortamda yaşamlarını sürdürebilmeleri ve evde sağlık hizmetlerinin de bu vesile ile yaygınlaştırılması ve toplumsal kabullenme sürecinin hızlandırılmasıdır. Proje, firmamız tarafından Ankara’da gerçekleştirilecek ve 12 aylık süreç içerisinde tamamlanacaktır. Proje sonucunda ortaya çıkacak ürün, hem bireyler tarafından hem de sağlık hizmeti veren kurum ve kuruluşlar tarafından kullanılabilinecektir.

Projenin başka bir amacı da Ankara ilini emekli vatandaşlarımızın daha güvenli ve daha huzurlu bir şekilde yaşayacakları bir başkent haline getirmektir. Tüm dünya başkentlerinde yapılan çalışmalar ve yatırımlar, her yaş grubuna eşit bir şekilde dağıtılmıştır. Bu kapsam dâhilinde bu proje ile birlikte Ankara, örnek bir dünya başkenti olma yolunda bir adım daha ilerleyecektir.

Proje kapsamında geliştirilecek ürün; günlük yaşamda rahatsızlık vermeyecek biçimde bel, göğüs ya da bilek bölgesine takılabilecek ve anlık düşme, bayılma, nabız gibi verileri inceleyebilecektir. Entegre edilecek 3G teknolojisi kapsamında, uzak bir merkeze ilgili veriler ve acil durum bilgileri gönderilebilecektir. Tüm dünyada gelişen bilişim teknolojisi ile medikal cihazlar aynı noktalarda buluşturulmaktadır. Proje sonucunda ortaya çıkacak ürün, Ankara’nın da kablosuz biyomedikal teknoloji araştırma ve geliştirme konusunda önemli bir yere sahip olmasını sağlayacaktır.

Ürünün başka bir kullanım alanı da bireysel kullanımdır. Bireyler anne, baba ya da çocuklarını bu şekilde takip edebilecek ve güvende olduklarından emin olabileceklerdir. Bu konuda dünyada önemli bir ihtiyaç bulunmaktadır.

Bu özelliklere ek olarak, ürünün üzerinde bulunacak acil durum butonu ile gerek kalp krizi, beyin kanaması gibi bilincin çok kısa süre açık kalabildiği durumlarda gerekse hırsızlık gibi emniyet ihlali durumlarında sistemde kayıtlı birey ya da merkezlere birkaç saniye içerisinde haber verilebilinecektir. Böylelikle müdahalenin geç kaldığı durumlar giderek azalacak ve güvenlik güçlerimiz daha hızlı bir şekilde hareket edebileceklerdir.

Projenin katkıda bulunmayı amaçladığı genel hedefler aşağıdaki gibi listelenmiştir:

  • Yalnız yaşayan bireyler için güven dolu bir ev ortamı sağlamak
  • Evde sağlık hizmetlerinin gelişmesini sağlamak
  • Aile Hekimliği bünyesinde yapılacak ilave uygulamalara yol açmak
  • Özel sektörün konuya ilgisini çekip kamu ile beraber çalışmasını sağlamak
  • Emniyet güçlerinin veya acil sağlık kuruluşlarının olay yerine intikal süresini azaltmak

Projenin katkıda bulunmayı amaçladığı özel hedefler aşağıdaki gibi listelenmiştir.

  • Ankara ili kapsamında biyomedikal alanda ar-ge faaliyetlerini artırmak
  • Ankara’yı aile hekimliği ve evde sağlık hizmeti konusunda lider bir başkent konumuna getirmek